بلاگ

اثرات آلودگی هوا بر سایر جانداران

اثرات آلودگی هوا بر سایر جانداران
اکثر جانوران و خصوصاً پستانداران به علت شباهت فیزیولوژیک، بعضی اثرات آلودگی هوا را مشابه آنچه در انسان ذکر شده، نشان می دهند. البته به نظر می رسد که مقاومت آنها نسبت به انسان در مقابل برخی از آلاینده های هوا بیشتر است.
اثرات آلودگی هوا بر روی گیاهان شاید از ملموس ترین اثرات آن باشد. در موارد متعدد مشاهده شده است که آلودگی هوا، پوشش گیاهی منطقه ای را به طور کلی نابود کرده است. در ایالات متحده آمریکا مطالعات زیادی در این زمینه صورت گرفته و به خوبی با دلایل منطقی نشان داده اند که آلودگی هوا موجب کاهش محصولات، از بین رفتن بعضی گونه های گیاهی و تغییر پوشش گیاهی بعضی مناطق همچون جنگل های جنوب کالیفرنیا شده است. علاوه براین در اثر مه دود لس آنجلس جنگل های منطقه بر اثر آلودگی ناشی از کارخانجات ذوب فلزات آسیب دیده اند .

اثرات آلودگی هوا بر آب و خاک
اثرات آلودگی هوا بر آب و خاک نیز همانند جانداران است و آلودگی هوا به همان صورت، سلامتی آب و خاک را به خطر می اندازد. اثرآلودگی هوا بر خاک از آن نظر اهمیت دارد که توان خاک را برای پرورش گیاهان کشاورزی کاهش می دهد. ضمناً جذب بسیاری از آلاینده های موجود در خاک توسط گیاهان و وارد شدن آن در چرخه غذایی و نهایتاً جذب خوراکی آن توسط انسان نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. تحقیقات فراوان از افزایش آلاینده ها در میوه محصولات کشاورزی که در خاک های آلوده پرورش یافته اند، حکایت می کند. مسئله آلودگی آب ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. امروزه بسیاری از سفره های آب زیر زمینی به مقادیر قابل توجهی از آلاینده ها خصوصاً فلزات سنگین آلوده شده اند که رفع آلودگی آنها نیاز به زمان طولانی دارد. اسیدی شدن آب های جاری وحتی خاکها موجب کاهش محصولات کشاورزی شده است و جمعیت آبزیان را بسیار محدود ساخته است. هم چنین آلودگی آبهای جاری به سموم کشاورزی و فلزات سنگین موجب تجمع این سموم در بدن آبزیان شده که علاوه بر تأثیر بر رشد آنها می تواند موجب ایجاد مسمومیت در مصرف کنندگان این آبزیان گردد.

نمای شماتیک از اثرات آلودگی هوا بر انسان، طبیعت و آثار تاریخی

اثرات آلودگی هوا بر بناهای تاریخی و اقتصاد
آلودگی هوا طیف وسیعی از اثرات را بر جای می گذارد. آثار تاریخی و موزه ها در سراسر دنیا از اثرات آلاینده های هوا در امان نیستند.
مهم ترین جزء آلاینده های هوا که عامل اصلی خوردگی محسوب می گردد، SO2 است. این گاز در اثر ترکیب با آب و رطوبت هوا، تبدیل به اسید سولفوریک می شود و موجب خوردگی و تسریع در فساد فلزات ساختمانی و باعث تخریب ساختمان ها شامل آثار باستانی، بناهای یادبود و مجسمه ها که بخشی از فرهنگ یک ملت هستند می گردد.
ساختمان‌های مشهوری همانند پارتنون در آتن، مجسمه آزادی در نیویورک، کلیسای سن پول در لندن، تاج محل در هندوستان، بنای ترایان در رم و کلیسای قدیمی کلن در شهر کلن آلمان به وسیله باران اسیدی مورد حمله قرار گرفته‌اند و رویه آنها در اثر سایش شیمیایی، تغییر شکل یافته است.
علاوه بر SO2، اکسیدهای ازت و ازن نیز در محو رنگ ها و کاهش دوام البسه و منسوجات دخالت دارند. از طرف دیگر ازن به عنوان فاسد کنندهء اصلی لاستیک مطرح می باشد.

براي سهولت مطالعه، منابع مختلف آلودگي هوا را بصورت ذيل دسته‌بندي مي نمايند:

منابع طبيعي

منابع طبيعي شامل آلودگي هايي است که انسان در آن دخالت ندارد و در اثر فعاليت هاي مختلف در طبيعت بوجود مي آيد. مانند گازهاي آتشفشاني و يا گازهاي گوگردي و کلر، متان، منواکسيد کربن و دي اکسيدکربن که در اثر تخمير مواد در طبيعت توليد مي شوند، همچنين گرده گياهان که آلرژي زا هستند. از آنجاکه پراکنش اين آلاينده ها در طبيعت دوره کوتاهي دارد و جزئي از چرخه طبيعت هستند در طبيعت چندين مكانيسم خودپالايي وجود دارد كه سطح زمين را براي حيات موجودات مناسب و قابل تحمل مي‌سازد. نقش انسان در كنترل آلودگي ناشي از منابع طبيعي بسيار اندک است اما انسان با بر هم زدن تعادل اكولوژيكي و طبيعي ناشي از آلودگي مصنوعي مي‌تواند وضع را بدتر نموده و بر ميزان آلودگي طبيعي بيافزايد.

منابع مصنوعي

منابع مصنوعي به منابعي گويند که انسان مستقيماً در آنها دخالت دارد و به صورت مستقيم يا غير مستقيم آنها را توليد و وارد طبيعت مي نمايد. منابع مصنوعي خود به دو زير مجموعه منابع ساکن و متحرک تقسيم بندي مي شود:

بخش خانگي/تجاري

آلاينده هاي ناشي از اين منبع در اثر فعاليت هاي خانگي و تجاري شامل احتراق سوخت جهت گرمايش و پخت و پز، نظافت يا استفاده از حشره کش ها ايجاد مي شود. اگر چه مقدار اين آلودگي در مقايسه با منابع ديگر زياد نيست، اما همين مقدار باعث افزايش آلودگي هواي محيط شهري مي گردد.

بخش صنعتي

آلودگي ناشي از صنايع در اثر فعاليت‎هاي مصنوعي ايجاد مي‌شود. در ميان صنايع نيروگاه‎هاي حرارتي، كارخانه‌هاي توليد مواد شيميايي، سيمان‎سازي، كاغذسازي، نساجي، دباغي و غيره منابع اصلي آلودگي هوا هستند. بكارگيري روش هاي مناسب كنترل آلودگي در كاهش آلودگي اين منابع موثر خواهد بود.

بخش حمل و نقل

آلودگي ناشي از بخش حمل و نقل بعلت شهرسازي بي‌رويه و سريع به اندازه آلودگي صنعتي مهم و از اهميت برخوردار مي‌باشد. آلودگي ناشي از حمل و نقل و وسايل نقليه به شكل گازهاي خروجي از اگزوز، ذرات معلق، صدا و غيره مي‌باشد. اين آلودگي با اتخاذ روش‎هاي برنامه‌ريزي كشوري، منطقه‌اي و شهري و استفاده از اتومبيل‎ها و سوخت‌هاي مناسب همراه با اعمال تكنولوژي كنترل آلودگي به حداقل مي‌رسد.
آژانس حفاظت محيط زيست امريکا منابع عمده آلودگي هوا را به صورت زير طبقه‌بندي كرده است.
1- حمل و نقل مانند: كشتي‌، هواپيما، قطار، اتومبيل و…
2- احتراق سوخت از منابع ساکن مانند: نيروگاههاي برق و…
3- فرآيندهاي صنعتي مانند: كارخانه‌هاي فولادسازي، نساجي، كاغذسازي و …
4- دفع مواد زائد جامد مانند: سوزاندن زباله در فضاي باز، دفن بهداشتي زباله و سوزاندن زباله با دستگاه هاي زباله‌سوز و…
5- فرآيندهاي متفرقه نظير فعاليت هاي خانگي مانند: كاربرد حشره‌كش ها و تميز كردن حشره‎كش ها و…

سهم منابع مختلف در انتشار آلاینده های هوا
امروزه آلودگي هوا يکي از مهمترين و اساسي ترين معضلات زيست محيطي کلان شهرهاي دنيا بوده که از فعاليتها و پيشرفت هاي بشر بوجود آمده است. در ايران هشت کلان شهر به عنوان شهرهاي آلوده معرفي شده اند که اولين و مهم ترين آنها شهر تهران مي باشد. طي سالهاي اخير مطالعات زيادي بر روي منابع آلاينده، درصد توليد انواع آلاينده ها، روش هاي کنترل آلودگي هوا و شيوه هاي مديريتي زيست محيطي و غيره انجام شده است که اين تحقيقات توسط سازمان ها و ارگان هاي خارجي و يا داخلي به انجام رسيده است.

سهم هر یک از آلاینده ها در منابع ثابت و متحرک

همانطور که مشاهده می شود بجز آلاینده دی اکسید گوگرد بخش عمده ای از آلاینده های هوای شهر تهران از منابع متحرک انتشار می یابد.

آلودگي هواي تهران ناشي از سيستم حمل و نقل (منابع متحرك)
مطالعات انجام شده نشان مي دهد بيش از 80 درصد آلودگي هواي تهران ناشي از منابع متحرك يا وسايل نقليه است. در بررسي انجام شده جهت دستيابي به تحليلهاي آماري، وسايل نقليه در گروه بنديهاي مشخصي تقسيم‌بندي شده‌اند. اين گروه بندي ها شامل موارد ذيل مي باشند :

  • خودروي سواري
  • وانت بار سبك
  • تاكسي
  • ميني‌بوس
  • اتوبوس (غير شركت واحد)
  • اتوبوس شركت واحد
  • موتور سيكلت
  • كاميون

در ادامه سهم آلودگي ناشي از هر گروه خودرو در شهر تهران در نمودارهاي (2) الي (5) نمايش داده مي شود. همان طور که قبلا نيز اشاره گرديد جهت نمايش ميزان آلودگي هوا ناشي از سيستم حمل و نقل در هواي تهران پنج آلاينده به طور شاخص اندازه گيري مي شوند اين آلاينده ها شامل: منواكسيدكربن، ذرات معلق، اكسيدهاي ازت، دي اكسيد گوگرد و هيدروكربن هاي نسوخته مي باشند.

سهم گروههاي مختلف سيستم حمل و نقل در آلودگي منتشره از منابع متحرك در هواي تهراندر سال 1383

همانطور كه نشان داده شده است، خودروهاي سواري عمده‌ترين سهم يعني بيش از 77 درصد از كل انتشار آلودگي ناشي از منابع متحرك را دارا هستند، كه يكي از عمده‌ترين دلايل آن‌را مي‌توان به وجود تعداد قابل توجه اين بخش از سيستم حمل و نقل نسبت به ساير گروه هاي ديگر دانست. در ادامه سهم هر نوع از وسايل نقليه در آلودگي هواي تهران ناشي از منابع متحرك بررسي خواهد شد درحاليکه منواكسيدكربن (CO) و ذرات معلق (10PM) به عنوان دو آلاينده اصلي شهر تهران شناخته شده اند.

سهم گروههاي مختلف سيستم حمل و نقل در انتشار CO در هواي تهران در سال 1383

سهم گروههاي مختلف سيستم حمل و نقل در انتشار ذرات معلق در هواي تهران در سال 1383

سهم گروههاي مختلف سيستم حمل و نقل در انتشار SO2 در هواي تهران در سال 1383

عوارض آلودگی هوا

آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر در جهان است. طبق آمار، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در جهان در معرض آلودگی هوا قرار دارند و سالانه ۳ میلیون نفر در دنیا جان خود را به دلیل عوارض مستقیم یا غیرمستقیم آلودگی هوا از دست می‌دهند.

وسایط نقلیه یکی از علل عمده آلودگی هوا هستند. ازن، دی اکسیدکربن، اکسیدهای گوگرد و نیتروژن، سرب، ذرات معلق و ترکیبات سمی مانند بنزن و فرمالدیید ترکیباتی هستند که در اثر سوخت خودرو ایجاد شده و هوا را آلوده می‏کنند. تماس با سطوح بالای آلودگی هوا با بیماری‏های ریوی، ناراحتی‏های قلبی و عروقی، آسیب به سیستم عصبی، سرطان و مرگ زودرس ارتباط دارد.

براساس گزارش بانک جهانی، میزان خسارت سالانه آلودگی هوا در کشور درسال 1385، ۱۴ هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال است که این رقم معادل ۶/۱ درصد تولید ناخالص داخلی است. آمارهای دیگر این بانک نشان می دهد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای شهر در تهران، سالانه ۱۰۰ میلیارد ریال یعنی ۵۷ درصد از تولید ناخالص ملی به اقتصاد ایران خسارت وارد می کند.

همچنین خسارت ناشی از ابتلای افراد به بیماری های مرتبط با آلودگی هوا، هر ساله معادل ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال و خسارت مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

آلودگی هوا، افزون بر بروز تبعات منفی در حوزه اقتصادی، ضریب سلامت و بهداشت شهروندان را شدیدا در معرض خطر جدی قرار می دهد. سالانه در حدود ۴۰ هزار شهروند تهرانی به دلیل مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا که چهاربرابر بیشتر از نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری ایدز است می میرند.

همچنین این رقم ۶/۲ برابر نرخ ناشی از سرطان خون و ۵/۱ برابر تلفات ناشی از تصادفات رانندگی برآورد شده است. هر تهرانی روزانه به طور متوسط ۶۰۰ گرم از انواع آلاینده را استنشاق می کند. این در حالی است که به دلیل بالابودن میزان هیدورکربن های حلقوی درهوا، میزان بیماری سرطان درتهران هم افزایش یافته و شهروندان در معرض ابتلا به بیماری مرگبار قرار گرفته اند.

بر اساس آماری که سال 1384 خبرگزاری ایسنا منتشر کرد ؛ نشانه های بیماری ناشی از آلودگی هوای شهری520 میلیون دلار و 46/0 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال است. بیماری های ناشی از آلودگی هوای شهری نیز سالانه 260 میلیون دلار و 032/0 درصد از تولید ناخالص ملی به اقتصاد ایران خسارت وارد می كند.

از سوی دیگر، هزینه آموزش در این زمینه، 25 میلیون دلار و 02/0 درصد از تولید ناخالص داخلی و خسارات ناشی از آلودگی هوای شهری به مراكز تفریحی 50 میلیون دلار و40/0 درصد تولید ناخالص است.

همچنین پیش بینی می شود خسارت سالانه آلودگی هوا در ایران تا سال 2016 میلادی، حدود 16 میلیارد دلار خواهد شد.

ترکیبات آلاینده ناشی از سوخت خودرو مانند بنزن و فرمالدیید سمی‏اند و اثر سرطان‏زایی‏شان شناخته شده است می‏توانند به‌طور مستقیم بلعیده شوند یا به وسیله ذرات کوچک گرد و غبار به وارد ریه‏ها شوندو بر روی اندام هایی چون مغز، ریه ، قلب و عروق ، شکم ، دهان، حلق و بینی اثر سوء بگذارد.

ذرات آلاینده و ترکیبات زیان‏آور هوای آلوده که از طریق تنفس‌، بلع یا پوست جذب بدن می‏شوند، از طریق جریان خون به مغز رسیده و سبب بروز التهاب‌های بیماری‎زا می‌شوند. بررسی‏ها نشان داده است تماس بیش از حد با آلاینده‌های ترافیکی هوا سبب افزایش ناتوانی‌هایی ذهنی می‌شود و افراد با افزایش سن بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار می‌گیرند. به گفته محققان آلمانی، مشکلات حافظه‌ای زودهنگام در زنانی که حداقل مدت ۲۰ سال در نزدیکی خیابان‏های شلوغ و پرتردد زندگی کرده‌اند، بیشتر مشاهده می‌شود و آنها در انجام آزمون‎های ذهنی بازده بسیار نامطلوب‏تری دارند.

آلودگی هوا چیست؟

آلودگى هوا به معناى مخلوط شدن هوا با گازها،قطرات و ذراتى است که کیفیت هوا را کاهش مى‌دهند در شهرها، ماشین‌ها و اتوبوس‌ها، هواپیماها و نیز صنایع و ساختمان‌سازى ممکن است باعث آلودگى هوا شوند.

در خارج از شهرها غبار حاصل از شخم زدن زمین به وسیله تراکتورها، ماشین‌ها و کامیون‌هایى که در جاده‌هاى شنى یا خاکى مى‌رانند، ریزش کوه و دود حاصل از آتش سوزى بیشه‌ها و مزارع باعث آلودگی‌هوا می‌شود.

یک عامل مهم دیگر آلودگى هوا در اغلب شهرهاى بزرگ گاز ازن در سطح زمین است. ازن در سطح زمین هنگامی تشکیل می‌شود که گازهاى آلاینده حاصل از اتومبیل‌ها و سایر وسائلى که سوخت مصرف مى‌‌کنند با نور خورشید واکنش مى‌کند؛ در نتیجه گاز ازنی به وجود می‌‌‌‌آید که براى انسان سمى است.

این گاز ازن در شرایط ساکن بودن هوا، درخشندگى نور خورشید و آب‌وهوای گرم بیشتر به وجود می‌‌آید. این ازن در سطح زمین را نبایدبا “ازن خوب” که کیلومترها بالاتر در قسمت فوقانى جو زمین قرار دارد و اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید را جذب می‌کند اشتباه گرفت.

اگزوز اتومبیل در شهرها آلاینده‌های متعددى را از خود خارج مى‌کند از جمله مونوکسیدکربن، دی اکسید نیتروژن، دى‌اکسید گوگرد، ذرات معلق از جمله ذرات کوچکتر ١٠ میکرومتر،بنزن، فرمالدئید، هیدروکربن‌های چندحلقه‌ای.

آلودگی هوا، ۳۰۰ برابر خطرناك‌تر از دود سیگار

رادیكال‌های آزاد پایدار، یكی از آلاینده‌های تازه كشف شده است كه می‌تواند اثری مشابه دود سیگار داشته باشد. به گزارش ساینس دیلی، محققان به تازگی دریافته‌اند اثر گروهی از آلاینده‌های هوا كه قبلا شناخته نشده بودند، به‌طور قابل ملاحظه‌ای شبیه به مواد مضر موجود در تنباكوی سیگار است.

این یافته جدید نشان داده كه استنشاق این مواد آلاینده می‌تواند فرد را روزانه در معرض چیزی حدود ۳۰۰ برابر بیشتر از رادیكال‌های آزاد موجود در یك سیگار قرار دهد.

این كشف می‌تواند راز این قضیه را توجیه كند كه چرا غیرسیگاری‌ها هم دچار بیماری‌های وابسته به تنباكو مانند سرطان ریه می‌شوند؛ با وجود اینكه سیگار اصلی‌ترین عامل ایجاد سرطان ریه شناخته شده است.

از مدت‌ها قبل راجع به اثر زیانبار رادیكال‌های آزاد موجود در دود سیگار، مسائلی روشن شده بود ،اما براساس این تحقیق تازه دانشمندان متوجه شدند كه رادیكال‌های آزادی مشابه آنچه در سیگار هست را می‌توان در ذرات ریز هوا هم پیدا كرد كه می‌توانند عامل بسیاری از شرایط مرگ آور باشند.

به‌عبارتی می‌توان نتیجه گرفت كه سرطان ریه – در افراد سیگاری و غیرسیگاری- به این رادیكال‌های آزاد مربوط می‌شود.

این رادیكال‌های آزاد در زمان سوختن مواد سوختی یا طی فرایند فوتوشیمیایی مانند شكل گیری لایه ازن به‌وجود می‌آیند. بیشتر رادیكال‌های آزادی كه قبلا شناخته شده بودند، مانند گاز‌ها، در كمتر از یك ثانیه وجود داشته و سپس ناپدید می‌شوند.

بر خلاف رادیكال‌های آزاد ناپایدار، این مولكول‌های تازه كشف شده- كه به آن نام رادیكال آزاد پایدار میگویند روی ذرات معلق در هوا در ابعاد نانوذرات و ذرات ریز دیگر تشكیل می‌شوند.

محققان معتقدند ذراتی كه در آنها فلزی مانند مس و آهن وجود داشته باشد؛ پایدار ترند. برخلاف سایر رادیكال‌های آزاد موجود در هوا، این رادیكال‌های آزاد پایدار می‌توانند مدتی در هوا باقی‌مانده و مسافتی طولانی را طی كنند. متأسفانه فرو بردن این رادیكال‌های پایدار به ریه برخلاف نوع گذرای آن خیلی هم راحت است. وقتی این ذرات از راه تنفس وارد بدن شود، جذب ریه و سایر بافت‌هاشده و باعث تخریب بخش‌های سلول می‌شوند.

بررسی اثرات آلاینده های مختلف هوا بر سلامت

در این مقاله به بررسی چگونگی اثر آلودگی هوا بر سلامت , بویژه سلامت کودکان پرداخته شده است . در چند سال گذشته میزان وقوع بیماریها از جمله آسم ,آلرژیها , برونشیت و عفونتهای تنفسی افزایش یافته است. یکی از مهمترین آلاینده های هوا ازن می باشد که برسلامت افراد موثر می باشد . ازن همانند اکسیژن در مایعات موجود در سطح داخلی دستگاه تنفسی قابل حل می باشد و بنابراین می تواند به نواحی عمیق ریه ها و ناحیه مخاطی نفوذ نماید. مطالعات اخیر نشان می دهد که ظاهرا ازن نقش مهمی دربالا رفتن و زیاد شدن علائم آسم و برونشیت دارد. یک مطالعه در تعداد ویزیت های پزشکان در روزهای آلوده نشان می دهد که بین آلودگی هوا و ویزیت پزشکان بویژه در مورد بیماریهای آسم و سایر بیماریهای تنفسی رابطه مستقیمی وجود دارد. مطالعات اپیدمیولوژیکی نشان داده که در بچه هایی که در تماس با میزان بالای اکسید نیتروژن بوده اند خطر ابتلا به عفونتهای تنفسی افزایش یافته است . مطالعه حیوانات آزمایشگاهی نشان داده که موشهااگر ابتدا در معرض اکسید نیتروژن قرار گیرند و بعد در معرض با کتریها قرار بگیرند , این باکتریها به علت اثر اکسید نیتروژن برسیستم ایمنی بدن و توقف آن میتوانند موجب عفونت در میزبان شود . در صورتیکه همین میزان باکتری در حیوانات سالم نمی تواند اثر مشابهی داشته باشد. تعداد زیادی از مطالعات اپیدمیولوژیکی رابطه بین مرگ ومیر و بیماری و امراض موشهای تحت آزمایش و ذرات و دی اکسید سولفور را نشان داده و اگرچه اثرات اکسید سولفور توام با ذرات ریز و مخصوصا ذرات حاوی سولفات بطور قوی رابطه دارد ولی به سختی میتوان اثرات اکسید سولفور را از ذرات مرکب جدا کرد . از این رو کنترل منابع تولید کننده این آلاینده ها ونظارت بر میزان این آلاینده ها بسیار ضروری می باشد .

آلودگی هوا اثرات زیادی بر سلامت کودکان و بزرگسالان دارد . در این مقاله به بررسی چگونگی اثر آلودگی هوا برسلامت, بویژه سلامت کودکان پرداخته شده است.

در چند سال گذشته میزان وقوع برخی از بیماریها افزایش یافته که شاید مهمترین آنها بیماری آسم باشد . دیگر بیماریها مثل آلرژیها , برونشیت و عفونتهای تنفسی نیز افزایش یافته است .ممکن است علت این افزایشها , کمترین اثرات آلودگی هوا باشد . در این مقاله به بررسی مباحثی همچون علت حساسیت بیشتر کودکان به آلودگی هوا , نسبت به بزرگسالان , آلاینده هایی که بیشترین تاثیر را بر سلامت کودکان دارند وبررسی روشهای کاهش اثرات آلودگی هوا بر سلامت کودکان پرداخته شده است .در بسیاری از مطالعات پژوهشی در مورد عوامل موثر بر سلامت , کودکان نیز همانند بزرگسالان مورد ملاحظه قرار میگیرند ودر واقع این صحیح نیست , چرا که عکس العمل کودکان نسبت به آلودگی هوا در مقایسه با بزرگسالان متفاوتاست . بطور مثال کودکان در مقایسه با بزرگسالان در یک سطح معین از فعالیت و تحرک در هر واحد وزن بدن هوای بیشتری مصرف می کنند . هنگامیکه یک کودک در بالاترین حد فعالیت ورزش می کند ( مثلا در طول بازی فوتبال یاسایر ورزشها ) نسبت به بزرگسالانی با فعالیت قابل مقایسه , 20 تا 50 درصد بیشتر هوا مصرف می کنند و متعاقبا 20 تا50 درصد بیشتر هوای آلوده دریافت می کنند . تفاوت مهم دیگر این است که در مقایسه با بزرگسالان کودکان عکس العمل مشابهی ندارند . بعنوان مثال بزرگسالانی که در معرض آلودگی ازن قرار می گیرند , سطح کمی از ازن آلاینده راتحمل کرده و علائمی مثل سرفه , درد سینه , دردگلو و گاهی اوقات سردرد را نشان می دهند . در صورتیکه در کودکان ممکن است چنین علائمی وجود نداشته باشد . در پژوهشهای انجام شده وقتی کودکان مورد پرس و جو قرار گرفتند,تعداد کمی از آنها اعتراف به چنین علائمی کرده و این طبیعی است که نمی دانیم که کودکان واقعا چنین علائمی رااحساس نمی کنند یا اینکه هنگامیکه درگیر بازی و فعالیت هستند از این علائم می گذرند . شاید این به این معنا نباشدکه کودکان نسبت به آلاینده ها حساسیت کمتری دارند . چرا که مطالعات در این زمینه نشان می دهد که کودکانی که احساس ناراحتی نمی کنند و یا حتی سرفه نمی کنند , ریه هایشان را از دست داده اند . اغلب علائم , نشانه های هشداردهنده ای هستند که می توانند بعنوان سیستم حفاظتی عمل کنند . اما کودکان ممکن است این علائم هشداردهنده را درک نکنند و حتی در روزهای آلوده با دود هم فعالیتشان کاهش نیابد . همچنین کودکان نسبت به بزرگسالان زمان بیشتری را در محیط بیرون صرف می کنند . بیشتر میانسالان به جز کسانی که در هوای آزاد کار میکنند بیشتر زمانشان را در فضای داخلی و بسته صرف می کنند ( خانه , محل کار و یا حتی در ورزشگاه ) و این در حالی است که کودکان حتی هنگامی که آلودگی هوا در بیشترین حد است بیشتر زمانشان را در محیط باز سپری می کنند .طبق مطالعات معمولا بزرگسالان 85 تا 95 درصد از زمانشان را در فضا و محیط سرپوشیده و داخلی صرف می کنند درصورتیکه در حدود 80 درصد زمان کودکان در فضاهای خارجی و باز سپری می شود . شاید مهمترین تفاوت بزرگسالان و کودکان در این است که بچه ها دائما در حال رشد و پرورش هستند و همراه با افزایش سایز بدن ریه هایشان رشد مییابد و تغییر می کند . آلودگی هوا با آسیب به ریه به سلولهای حساستر صدمه می زند و آنها را تغییر می دهند و اگر این سلولها جزو سلولهای مهم ریه باشند که مسئول قسمتی از وظایف ریه هستند می توانند به ریه در حال رشد بچه ها آسیب زده و مانع رشد و تکامل آن شوند .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.