بلاگ

فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

فیلترهای-دستگاه-تصفیه-هوا

در چند سال اخیر بسیاری از مردم به مضراتی که ذرات موجود در هوا دارند و همچنین به فواید دستگاه های تصفیه هوا پی بردند و این مسئله به افزایش تقاضای خرید این دستگاه ها انجامید. دستگاه های تصفیه هوا با توجه به سیستم هایی که درون آنها تعبیه شده است باعث تصفیه هوا و از بین بردن ذرات معلق، میکروب ها و مواد آلرژی زا موجود در هوا می­شوند. این دستگاه ها به دو صورت فعال یا غیر فعال عمل می­کنند که درون سیستم های غیر فعال فیلترهایی وجود دارد که کار اصلی تصفیه هوا بر عهده همین فیلتر ها می­باشد به همین دلیل در این مقاله راجع به فیلترهای دستگاه تصفیه هوا، انواع آن و سایر موارد مرتبط صحبت خواهیم کرد.

فیلترهای دستگاه تصفیه هوا انواع مختلفی دارند. یکی از وسایل و یا دستگاه های  بسیار اساسی و مهم برای سپری کردن یک زندگی سالم و به دور از هر نوع تنشی، دستگاه های تصفیه کننده هوا می باشند. دستگاه های متنوع و مختلفی جهت تصفیه کردن محیط و پاکسازی هوا طراحی و تولید شده است که هر کدام ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی دارند. در ساختار داخلی برخی از دستگاه های تصفیه کننده هوا خانگی فیلتر های منحصر به فردی استفاده شده است که به عملکرد بهتر این نوع دستگاه ها کمک می کند. در اینجا قصد داریم به معرفی فیلتر های دستگاه تصفیه هوا بپردازیم و به سوال های پرسیده شده توسط مصرف کنندگان دستگاه های تصفیه کننده هوا خانگی مربوط به فیلتر ها پاسخ خواهیم داد.

دستگاه های تصفیه کننده هوا انواع مختلف و متنوعی دارد. یکی از تفاوت های اصلی بین انواع دستگاه های تصفیه کننده مربوط به فیلتر های به کار رفته در دستگاه تصفیه هوا می باشد. در اینجا قصد داریم به سوال های پرسیده شده در مورد فیلتر های دستگاه تصفیه هوا پاسخ دهیم. از سوال های پرسیده شده توسط مصرف کنندگان و یا خریداران دستگاه تصفیه هوا خانگی می توان به انواع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا ، قیمت فیلترهای دستگاه تصفیه هوا ، خرید فیلترهای دستگاه تصفیه هوا ، فیلتر دستگاه تصفیه هپا ، تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه هوا ، چگونگی تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه هوا و …. اشاره کرد که در ادامه پاسخ هر کدام را خواهیم داد.فیلترهای-دستگاه-تصفیه-هوا

آشنایی با فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه کننده هوا در مدل ها و نوع های مختلف طراحی و تولید شده است که مکانیسم و یا نحوه عملکرد آن ها را می توان به دو دسته چون سیستم تصفیه هوا فعال و سیستم تصفیه هوا غیر فعال تقسیم کرد. دستگاه تصفیه هوا که بر اساس سیستم تصفیه هوا فعال به فعالیت خود ادامه می دهد هوا را با استفاده از مواد منحصر به فردی به پاک سازی و تصفیه هوا می پردازند، اما در سیستم تصفیه هوا غیر فعال با عبور هوای آلوده از فیلتر های تعبیه شده در آن به پاک سازی آن کمک می کند. فیلتر ها در حقیقت مهم ترین عامل در کیفیت عملکرد دستگاه تصفیه کننده هوا می باشد. فیلترهای دستگاه تصفیه هوا تقریبا در 5 نوع تولید شده اند.

فرآیند فیلتراسیون فیلترهای دستگاه تصفیه هوا و انواع آن

مهمترین فرآیندی که درون یک دستگاه تصفیه هوا انجام می­شود فرآیند فیلتراسیون است که این کار را فیلترهای دستگاه تصفیه هوا انجام می­دهند، این فیلترها عبارتند از:

 • پیش فیلتر یا فیلتر اولیه؛

جذب ذرات جامد مانند پرزها، موها و … موجود در هوای مکیده شده توسط دستگاه بر عهده پیش فیلترها است. این پیش فیلترها مانع از ورود آسیب به فیلترهای بعدی می­شوند زیرا فیلترهایی که پس از پیش فیلتر قرار می­گیرند برای جذب ذرات جامد ساخته نشده اند و برخورد ذرات جامد ممکن است به بافت آنها آسیب بزند.

 • فیلتر هپا؛

فیلترهای هپا نوع دیگری از فیلترهای دستگاه تصفیه هوا هستند که وظیفه جذب ذرات ریز موجود در هوا را دارند، ذراتی مانند گردوغبار و حتی ریز تر از آن. ابعاد و اندازه این فیلتر متناسب با اندازه و توان دستگاه است و در اصل اندازه این فیلتر است که تعیین می­کند دستگاه تصفیه هوا برای چه مکانی با چه متراژی مناسب است.

 • فیلتر کربن اکتیو؛

جذب مواد آلاینده و بوهای نامطبوع موجود در هوا بر عهده فیلتر کربن اکتیو است که پس از فیلتر هپا قرار می­گیرد و به نوعی مکمل این فیلتر محسوب می­شود. این فیلترها نیز با اندازه های مختلف و متناسب با نوع دستگاه درون آن تعبیه می­شوند و ارزش آنها به میزان موادی است که می­توانند جذب کنند.

P فیلترهای اصلی موجود درون دستگاه تصفیه هوا این سه فیلتر هستند اما ممکن است علاوه بر فیلترهای مذکور، درون دستگاه تصفیه هوا از فیلترهای دیگری نیز استفاده شود.

هوایی که به درون دستگاه مکیده می­شود با عبور از این فیلترها و پاکسازی کامل مجددا به محیط باز می­گردد، به این عملیات که تا زمان روشن بودن دستگاه تصفیه هوا تکرار می­شود عملیات فیلتراسیون می­گویند.

انواع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

یکی از سوال هایی که توسط کاربران و یا خریداران دستگاه های تصفیه کننده هوا پرسیده می شود این است که در ساختار داخلی دستگاه های تصفیه کننده هوا چه نوع فیلتر هایی به کار رفته است ؟ کدام فیلتر های موجود در ساختار داخلی دستگاه های تصفیه کننده هوا از کیفیت بیشتری برخوردار می باشند ؟ و … برای این که بتوانیم به سوال های ذکر شده پاسخ کامل و جامع دهیم، می توانیم به معرفی انواع فیلتر های دستگاه تصفیه هوا بپردازیم و ویژگی های هر کدام از آن ها را بیان کنیم. از انواع فیلتر های دستگاه تصفیه هوا می توان به پیش فیلتر، فیلتر کربن فعال، فیلتر هپا، فیلتر پلاسما، فیلتر یون منفی، لامپ UV  و … اشاره کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. به عنوان مثال پیش فیلتر به جذب ذرات بزرگ موجود در هوا کمک می کند، در حقیقت قادر به جذب پرز، مو، مو حیوانات خانگی ، گرد و خاک و … می باشد. به عبارت دیگر :

پیش فیلتر

یکی از انواع فیلتر های به کار رفته در ساختار دستگاه های تصفیه کننده هوا، پیش فیلتر می باشد. این نوع فیلتر قادر به جذب ذرات با قطر 10 میکرون خواهد بود. در حقیقت این نوع فیلتر ذرات جامد و مایع موجود در ساختار هوا را که از راه های مختلف در هوا پخش شده اند را جذب می کند. به عبارت دیگر این ذرات ممکن است از طریق سوختن چوب، فعالیت‌های عمرانی، نگهداری حیوانات خانگی، ورود گرد و خاک به داخل محیط ساختمان و … در هوا منتشر شوند. این ذرات بسیار کوچک و ناچیز می باشند که به راحتی از مجرای تنفسی عبور می کنند و باعث صدمه و آسیب به دستگاه تنفسی و ریه می شود.

 فیلتر کربن فعال

یکی دیگر از فیلتر های به کار رفته در ساختار داخلی دستگاه های تصفیه کننده هوا، فیلتر کربن فعال می باشد. فیلتر کربن فعال به ACTIVE معروف است که قادر به جذب و یا از بین بردن بوی نامطبوع موجود در محیط دارد. فیلتر نامبرده دارای منافذ بسیار ریز و کوچکی می باشد که با ایجاد واکنش های شیمیایی قادر به از بین بردن ذرات آلوده می باشد. ساختار این نوع فیلتر به گونه ای می باشد که ذرات با کربن ها برخورد می کنند و بر اثر تغییرات شیمیایی ایجاد شده قادر به پاک سازی و تصفیه هوا می باشند.

بیشترین سوالات سرچ شده توسط کاربران در گوگل

آیا دستگاه تصفیه هوا نیاز به فیلتر دارد؟

یکی از مهمترین موارد در بهبود عملکرد دستگاههای تصفیه هوا تمییز کردن و تعویض فیلترهای آن میباشد. عمر فیلترهای دستگاه تصفیه هوا معمولاً 6 ماه میباشد . پیش فیلترها بهتر است هر ماه تمیز شوند که برای تمیزی آنها باید آنها را شستشو کرد.

آیا فیلتر هپا در برابر کرونا مقاوم است؟

دستگاه های تصفیه هوا با فیلتراسیون HEPA به طور موثری ذرات بزرگتر از ۳/۰ میکرون و ویروس عامل COVID 19 را می گیرند ، بنابراین پاسخ مثبت است.

فیلتر هپا

فیلترهای-دستگاه-تصفیه-هوا

از دیگر فیلتر های دستگاه تصفیه هوا می توان به فیلتر هپا اشاره کرد. فیلتر هپا در حقیقت یکی از فیلر های به کار رفته در ساختار دستگاه تصفیه هوا خانگی می باشد که قادر به جذب انواع ذرات و آلودگی های موجود در ساختار هوا با قطر 3/0 میکرون می باشد، در نتیجه فیلتر هپا و یا فیلتر HEPA قدرت بسیار بالایی در تصفیه هوا دارد. در حقیقت قدرت عملکرد آن حدود 99/97  درصد است. به همین دلیل این نوع فیلتر یکی از فیلتر های با کیفیت و بسیار محبوب در تصفیه هوا به حساب می آید. ناگفته نماند که عملکرد و یا مکانیسم این نوع فیلتر شبیه به عملکرد فیلتر هوای موتور اتومبیل می باشد. جنس فیلتر هپا از الیاف است که بعد از مدتی باید آن را عوض کرد.از مواد و یا ساختاری که توسط این نوع فلتر جذب میشود میتوان به آلودگی ها و باکتری هاو ویروس ها اشاره کرد که با چشم قابل دیدن نمی باشند. به دلیل کیفیت عملکرد بسیار بالای فیلتر هپا، از آن در بیمارستان ها، اتاق های جراحی و … استفاده می شود.

 • فیلتر نانوفوتوکاتالیست

  یکی دیگر از فیلتر های به کار رفته در ساختار این نوع دستگاه تصفیه هوا می توان به فیلتر نانو فوتوکاتالیست اشاره کرد. این نوع فیلتر قادر به جذب انواع گاز ها می باشد ، فیلتر هگا پوشش کربنی دارد که عملکرد بهتری دارد. به عبارت دیگر این نوع فیلتر نسبت به فیلتر کربن فعال عملکرد بهتر و با کیفیت تر دارد.

 • فیلتر پلاسما

  از دیگر فیلتر های دستگاه تصفیه هوا، فیلتر های پلاسما می باشد. فیلتر پلاسما بر اساس تکنولوژی نانو به فعالیت خود ادامه می دهند. این نوع فیلتر به جذب ذرات مختلفی چون ذرات آلرژی زا و همچنین ذرات دوده موجود در هوا به صورت الکتریکی می پردازد. ذرات نانو برای از بین بردن آلودگی ها، ذرات آلرژی زا، دوده و … به بافت پارچه، مبل، پرده و … نفوذ می کنند و باعث نابودی آن ها می شوند. تصفیه هوا توسط این نوع فیلتر در دو مرحله انجام می شود که در مرحله اول ذرات وارد شده به داخل دستگاه از یک میدان الکتریکی با ولتاژ بسیار بالا عبور می کنند و در نتیجه باردار می شوند. اما در مرحله دوم ذرات باردار شده توسط فیلتر پلاسما جذب می شوند و هوای تمیز به محیط بیرون منتقل می شود.

قیمت فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

یکی دیگر از سوال هایی که توسط خریداران پرسیده می شود این است که قیمت فیلتر های دستگاه تصفیه هوا چقدر است ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت عوامل مختلفی در قیمت نهایی فیلتر های به کار رفته در ساختار داخلی دستگاههای تصفیه کننده هوا موثر می باشد. در واقع از عوامل موثر در قیمت فیلتر های دستگاه تصفیه هوا می توان به کیفیت عملکرد فیلتر، جنس فیلتر، طول عمر آن و … اشاره کرد. هر چقدر کیفیت عملکرد فیلتر به کار رفته در ساختار دستگاه تصفیه کننده هوا بیشتر باشد، هر چه چنس فیلتر بهتر و از استحکام بیشتر برخوردار باشد، قیمت فیلتر و همچنین قیمت دستگاه تصفیه هوا خانگی بیشتر خواهد بود.

خرید فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

برای خرید فیلتر های دستگاه تصفیه هوا و همچنین خرید دستگاه تصفیه هوا خانگی می توان از یک مرکز معتبر و مشهور چون مرکز هون لند کمک گرفت. خریداران می توانند به سایت www.heavenlandco.com مراجعه کنند و برای ثبت سفارش با قیمت بسیار مناسب اقدام کنند. لازم به ذکر است که تمام محصولات به صورت تضمینی به فروش می رسند.

فیلتر هپا دستگاه تصفیه هوا

فیلتر هپا دستگاه تصفیه هوا یکی از فیلتر های بسیار محبوب و با کیفیت می باشد که به دلیل عملکرد بی نظیری که دارد در بیمارستان ها، اتاق های عمل و … مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع فیلتر از الیاف تشکیل شده است و بعد از مدتی نیاز به تعویض خواهد داشت. در واقع غیر قابل شست و شو می باشد.

تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه هوا :

برخی از فیلترهای موجود در دستگاه های تصفیه هوا را باید تمیز کرد و برخی دیگر را باید تعویض کرد. در حقیقت برخی از آن ها غیر قابل شست و شو می باشند.[/vc_column_text][vc_column_text]

آموزش تمیز کردن فیلتر دستگاه تصفیه هوا

برای انجام این کار تنها کافی است فیلتر را از محل مورد نظر خارج کنید، سپس آن را برای مدتی خیس کنید و سپس برای شستن آن اقدام کنید. بعد از این که فیلتر را به خوبی شستشو دادید اجازه دهید تا به خوبی خشک شود. در نهایت فیلتر را در محل مورد نظر قرار دهید.

چگونه می­توانم بفهمم که آیا فیلتر هوای من نیاز به تعویض دارد؟

تعیین زمان مناسب برای تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا به عوامل مختلفی بستگی دارد برای مثال؛ میزان استفاده از دستگاه، میزان آلودگی منطقه و … اما به صورت میانگین این فیلترها باید پس از 6 ماه تعویض شوند.

با این حال شاید بتوان با دقت در عملکرد دستگاه نیز متوجه این مسئله شد، زیرا فیلترهای دستگاه تصفیه هوا در صورت نیاز به تعویض عملکرد مطلوب خود را از دست می­دهند و این مسئله باعث کاهش کیفیت عملکرد کل دستگاه می­شود و فرد با دقت در عملکرد و مقایسه آن می­تواند متوجه شود که زمان تعویض فیلترها رسیده است یا خیر.

بهترین روش برای مشخص کردن زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا، روش اول یعنی مد نظر قرار دادن مدت 6 ماهه می­باشد.

کلام آخر

برای خرید انواع دستگاه تصفیه هوا خانگی و همچینی فیلتر های دستگاه تصفیه هوا می توانید از مرکز خرید و فروش هون لند کمک بگیرید.

سوالات متداول فیلترهای دستگاه تصفیه هوا
انواع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا کدام ها هستند؟

فیلتر کربن فعال

فیلتر هپا

فیلتر نانوفوتوکاتالیست

فیلتر پلاسما

قیمت فیلرهای دستگاه تصفیه هوا چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت عوامل مختلفی در قیمت نهایی فیلتر های به کار رفته در ساختار داخلی دستگاههای تصفیه کننده هوا موثر می باشد. در واقع از عوامل موثر در قیمت فیلتر های دستگاه تصفیه هوا می توان به کیفیت عملکرد فیلتر، جنس فیلتر، طول عمر آن و … اشاره کرد. هر چقدر کیفیت عملکرد فیلتر به کار رفته در ساختار دستگاه تصفیه کننده هوا بیشتر باشد، هر چه چنس فیلتر بهتر و از استحکام بیشتر برخوردار باشد، قیمت فیلتر و همچنین قیمت دستگاه تصفیه هوا خانگی بیشتر خواهد بود.

فیلتر هپا دستگاه تصفیه هوا چیست؟

فیلتر هپا دستگاه تصفیه هوا یکی از فیلتر های بسیار محبوب و با کیفیت می باشد که به دلیل عملکرد بی نظیری که دارد در بیمارستان ها، اتاق های عمل و … مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع فیلتر از الیاف تشکیل شده است و بعد از مدتی نیاز به تعویض خواهد داشت. در واقع غیر قابل شست و شو می باشد.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

 1. زمانی گفت:

  با تشکر بابت مطالب مفیدی که به اشتراک میزارید

 2. طارمی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید به مجموعه محترم هون لند
  ممنون از محصولات خوب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.